Desmond Anderson logo
Ofsted GOOD whiteout logo

Meet our team

Senior Leadership Team

Name Role
Mrs Managey Powys Principal
Mrs Felicity Cottrell Vice Principal
Mrs Monique Collins Assistant Principal
Ms Alison Roden Inclusion Manager & SENCo
Mrs Elaine Lovegrove School Business Manager

 

 

Leadership Team

Name Role
Mrs Louise Howe Teacher in Charge of SSC
Miss Bronwyn Spoard Class teacher - Matisse Class & KS1 Leader
Mrs Samantha Bates Class Teacher - Kandinsky & EYFS Leader
Miss Charlie Desai Class Teacher - Monet Class & LKS2 Leader
Mr Josh Wretham Teacher - Escher Class & UKS2 leader

Class Teachers - Reception

Name Role
Mrs Samantha Bates Class Teacher - Kandinsky Class
Ms Nicki Scales Teaching Assistant - Kandinsky Class
Miss Charlotte Verley Class Teacher - Klimt Class
Mrs Debbie Hill Teaching Assistant - Klimt Class

Class Teachers - Year 1

Name Role
Miss Zobia Hussain Class Teacher - Van Gogh Class
Mrs Debbie Wilkinson Teaching Assistant - Van Gogh Class
Miss Amy Devaney Class Teacher - Cezanne Class
Ms Louise Baldwin Teaching Assistant - Cezanne Class

Class Teachers - Year 2

Name Role
Miss Bronwyn Spoard Class Teacher - Matisse Class
Mrs Shelley Williams Teaching Assistant - Matisse Class
Miss Hannah Lamm Class Teacher - Mackintosh Class
Mrs Olga Lastovetchi Teaching Assistant - Mackintosh Class

Class Teachers - Year 3 and 4

Name Role
Ms Charlie Desai Class Teacher - Monet Class
Mrs Ann Lastra Teaching Assistant - Monet
Mr James Gumble Class Teacher - Turner Class
Mrs Jackie Flint Teaching Assistant - Turner
Miss Lucy Thomas Class Teacher - Miro Class
Mrs Sarah Lane Teaching Assistant - Miro Class
Miss Kate Clayton Class Teacher - O'Keeffe Class

Mrs Julie W-T & Jo Cooper & Emma Trabelsi

Teaching Assistants - O'Keeffe

Class Teachers - Year 5 and 6

Name Role
Miss Helen Chisholm Class Teacher - Dali Class
Mrs Cath Herbert Teaching Assistant - Dali Class
Mrs Charlene Collar Class Teacher - Picasso Class
Mrs Rachel Smith Teaching Assistant - Picasso Class
Mr Dan Stepney Class Teacher - Hockney Class
Ms Tracey Butler Teaching Assistant - Hockney Class
Mr Josh Wretham Class Teacher - Escher Class
Mrs Corinne Wilcock Teaching Assistant - Escher Class

Non class based Teaching staff

Name Role
Mrs Lucy Sheridan Teacher
Mrs Mary Richards Speech & Language Co-Ordinator
Mr Phillip Rowland Cover HLTA
Mrs Sadia Ahmed Cover HLTA
Mrs Caroline Coomey Speech & Language TA

 

Class Teachers - SSC

Name Role

Mrs Louise Howe

Ms Alison Roden

Class Teacher SSC1 - Gardner Class

Class Teacher SSC1 - Gardner Class

Mrs Lynne Sollis Learning Support Assistant - SSC1
Mrs Lesley Holl Learning Support Assistant - SSC1
Mrs Lisa James Learning Support Assistant - SSC1
Mrs Nicola Willis Learning Support Assistant - SSC1
Mrs Vicky Muldrew Learning Support Assistant - SSC1
Mr Daryl Joyce Class Teacher - SSC2 - Wiltshire Class
Mr Daniel Ford Learning Support Assistant - SSC2
Mrs Mandy Allen Learning Support Assistant - SSC2
Mrs Emma Trabelsi Teaching Assistant - SSC2
Mrs Sidra Hassan Teaching Assistant - SSC2
Mrs Jessica Pope Teaching Assistant - SSC2

     Mrs Debbie Barnes             Teaching Assistant - SSC2

Support Staff Team

Name Role
Mr Adrian Sandiford Premises Manager
Mrs Lin Dabboussi PA to the Principal and Academy Administrator
Mrs Julie Hughes Clerical Assistant
Miss Tracy Smith Pupil Welfare Officer

 


Midday Meals Supervisors

Name Role
Mrs Faye Hall Midday Meals Supervisor
Mrs Debbie Pearce Midday Meals
Mrs Kelly Bacon Midday Meals

Cleaners

Name Role
Mrs Jane Scales Cleaner
Ms Emma Mansell Cleaner
Mrs Donna Killick Cleaner
Mrs Jemma Packer Cleaner
Ms Marie Velloo Cleaner